Zmiana w przepisach dla kierowców. Zapomniałeś prawa jazdy? Jest mPrawo Jazdy!

Od października 2018 roku nie trzeba wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Od 5 grudnia tego roku nie będzie trzeba wozić prawa jazdy. Nie musisz więcej martwić się o mandat za brak dokumentów. Wszystkie istotne informacje są dostępne cyfrowo, mPrawo Jazdy też. Wreszcie! Ale to nie zwalnia z obowiązków!

mPrawo Jazdy_5gru

Nie musisz mieć dokumentów w portfelu, ale musisz mieć ważne badania techniczne, uprawnienia do prowadzenia pojazdów i polisę OC. A co w razie stłuczki, jak spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym? Jak zadziała mPrawo Jazdy?

Nie masz oświadczenia o zdarzeniu drogowym w samochodzie? Pobierz je stąd koniecznie, wydrukuj i woź ze sobą! mPrawo Jazdy masz elektronicznie, ale ten druk warto mieć ze sobą.

mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel

Twoje prawo jazdy będzie dostępne w aplikacji mObywatel. W aplikacji znajdziesz też usługę mPojazd, w której są dostępne dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. To oznacza, że wszystkie istotne dane dotyczące twoich uprawnień i samochodu są zawsze „pod ręką”, a więc informacje o marce, modelu i roku produkcji pojazdu, a także numer VIN. W aplikacji są dane dotyczące twojej polisy. Nawet jak zapomnisz nazwy swojego ubezpieczyciela w stresie, tam wszystko znajdziesz – numer polisy, datę jej ważności. Dodatkowo aplikacja przypomni ci o terminie wygaśnięcia OC 30 dni wcześniej i zbliżającym się końcu ważności badań technicznych.  Usługa wyświetla informacje o pojazdach i kierowcach.

A co w razie stłuczki?

W razie stłuczki przede wszystkim wymień dane z drugim uczestnikiem zdarzenia. Tu się nic nie zmienia! Jeśli sprawca nie chce ci ich podać, utrudnia kontakt, nie przyznaje się do winy, a co gorzej czuć od niego alkohol lub masz podejrzenia, że może być pod wpływem środków odurzających, wezwij policję. Jeśli nic takiego się jednak nie dzieje, sprawca nie uchyla się od napisania oświadczenia lub obie strony są gotowe wypełnić wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym, nie ma sensu czekać na policję. Sprawę załatwicie sami.

Wszystkie dane znajdziesz w mObywatelu. Możesz też od razu, na miejscu zdarzenia, skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Numer na infolinię warto mieć zawsze ze sobą. Ubezpieczyciel – jeśli jest w systemie BLS – może od razu przyjąć zgłoszenie szkody, więc poinstruuje cię, co jest potrzebne, jak zrobić zdjęcia, jakie dane są konieczne. Pomoże ci też ustalić dane polisy ubezpieczeniowej sprawcy, jak podasz mu jego numer rejestracyjny. Jeśli nie możesz skorzystać z BLS, kontakt z ubezpieczycielem i tak ułatwi sprawę. Uzyskasz pomoc i wskazówki, co zrobić.

mPrawo Jazdy to jedno, ale czy polisa jest ważna?

Dane dotyczące polisy sprawcy sprawdzisz też na stronie UFG, w aplikacji Na wypadek. Klikasz w okienko „Sprawdź polisę OC pojazdu”. Oczywiście pod warunkiem, że masz dostęp do Internetu.

A jeśli akurat jest kłopot z dostępem do Internetu?

Jeśli do zdarzenia drogowego dojdzie tam, gdzie niestety zasięgu nie będzie, a ty i sprawca w nerwach nie będziecie w stanie wypełnić oświadczenia, wezwij policję. Jest też prostszy sposób, wystarczy, że w telefonie będziesz przechowywać zdjęcia swoich dokumentów i polisy ubezpieczeniowej.

Dane do zgłoszenia szkody

Przypomnijmy. Dane, jakich potrzebujesz do zgłoszenia szkody ubezpieczycielowi, to:

  • twoje dane (imię, nazwisko, pesel, adres)
  • dane drugiego uczestnika zdarzenia (imię, nazwisko, pesel, adres)
  • dane właścicieli pojazdów (imię, nazwisko/ nazwa firmy, adres)
  • numer polisy OC sprawcy
  • numery rejestracyjne pojazdów uczestniczących w zdarzeniu
  • marki pojazdów
  • data i miejsce zdarzenia
  • okoliczności zdarzenia
  • numery telefonów, adresy email.

Zrób też od razu zdjęcia uszkodzeń telefonem.

OC to obowiązek

Przy okazji warto przypomnieć, OC to twój obowiązek. Nie opłaca się jeździć bez! Przeczytaj o tym koniecznie tu: